Tajski savoir-vivre

Jakie zasady obowiązują przy tajskim stole?

Je się pałeczkami i łyżką, rzadziej widelcem. Wszystkie potrawy podzielone są na małe kawałeczki czyli „na jeden kęs’. Nóż nie jest potrzebny.

Tajowie najczęściej jedzą potrawy pieczone jak owoce morza, lub duszone i gotowane jak tajskie zupy i dania z mięsa. Uwielbiają świeże owoce i tajskie lody, które często nabijane są na drewniane patyczki w formie szaszłyka, owoce podawane są też z lodem w formie shake. Jedzenie podawane jest na ulicy lub w otwartych restauracjach gdzie jest bardzo tłoczno i głośno. W powietrzu unosi się charakterystyczny zapach pieczonych przypraw i słodkich owoców.

Jeśli ktoś lubi ostre jedzenie będzie się czuć tam jak ryba w wodzie.

Inne wpisy

Pitaja zwana Smoczym Owocem (Dragon Fruit)

Tajska nazwa tego przysmaku to: Khanun. Charakterystyczny owoc o intensywnie różowej skórce i białym miąższu z czarnymi pestkami wyglądające jak mak.

Napój Krating Daeng

Napój Krating Daeng produkowany w Tajlandii od 1976 roku stał się inspiracją do stworzenia popularnego dzisiaj na całym świecie Red Bulla.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera